Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Giriş Şifremi Unuttum (Yeni Şifre al)

ÜCRETSIZ ÜYE OL ( FREE REGISTER )

Tüm outdoor spor fırsatları için tıklayın !

Gönderen Konu: HANGİ AVA HANGİ FİŞEK ATILIR KULLANIM TABLOSU -AVYABAN  (Okunma sayısı 55214 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ergin ÖZDEMİR

• Forum Yönetici
  • *
  • Yer: İzmir-Buca
  • Yas : 43

Av TürüSaçma NoGramaj
Sığırcık8 Numara32 Gıram
Bıldırcın8 Numara32 Gıram
Üveyyig7 Numara32 Gıram
Çullug6 Numara32 Gıram
Tahtalı6 Numara32 Gıram
Keklik7 Numara32 Gıram
Güvercin6 Numara32 Gıram
Çil Keklik7 Numara32 Gıram
Bartlak6 Numara32 Gıram
Sülün6 Numara32 Gıram
Ur Kekliği4 Numara32 Gıram
Ördek4 Numara32 Gıram
Kaz2 Numara34 Gıram
Toy2 Numara34 Gıram
Tavşan3 Numara32 Gıram
DomuzTekkurşun+Şavrettin34 Gıram
Sığırcık7 Numara32 Gıram
Bıldırcın7 Numara32 Gıram
Üveyyig6 Numara32 Gram
Çullug5 Numara32 Gram
Tahtalı5 Numara34 Gram
Keklik6 Numara32 Gram
Ur Kekliği4 Numara34 Gram
Güvercin5 Numara34 Gram
Çil Keklik6 Numara32 Gram
Bartlak5 Numara32 Gram
Sülün5 Numara32 Gram
Ördek3 Numara34 Gram
Kaz2 Numara36 Gram
Toy1 Numara36 Gram
Tavşan2 Numara34 Gram
DomuzTek Kurşun+Şavrettin36 Gram
  Tüfeğin kötüsü olurmu olmaz fişeğin kötüsü olurmu oda olmaz fişek kapasitesinin tüfeğe Uyum sağlıyacak miktarda barut ve saçma miktarına sahip olması gerekir Bu miktardaki fişek tüfeğe uyum sağladıysa şayet vay o tüfekten çıkan saçmaların önünden kaçan avın bana göre hiç sansı yoktur kesinlikle tabi sadece bukadarlada bitmiyor Mevsim itibariyle havanın sıcak veya soğuk oluşu fişek gramajındada değişiklikler gösterir Yani sıcak havalarda 32gr lık fişek hava soğuduğu zamanda 34gr veya 36gr lık fişeklern kullanılması ..

« Son Düzenleme: Temmuz 2012 Gönderen: Mustafa HELALPARA »
Ergin ÖZDEMİR
1971--İZMİR-Buca D.E.Ü--İ.M.Y.O

Çevrimdışı Dogan TEKEL

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: balıkesir edremit
  • Yas : 28
  • ''Avcı,doğaya değer veren insandır''
bu sacam ısı aslınca cok karısık anlık zamanlarda hava sartlarında gram degısyor
dogan tekel
1986 Edremit/Balıkesir
0532 784 00 19

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: İzmir
ERGİN USTA  Bilgi eklemek istiyorum.
1= Önce ava yakın atacaksın. ( Tüfeğinin öldüreceği yeri bileceksin )!
2= İnce saçmalı dolullarla daha iyi randıman alınır.( 8 no saçma. hemen hemen her ava gelir.)!
3= En güzel fişek kendi yaptığın sıkıdır. (içinde ne olduğunu bilirsin.)!
4= Fişek doldurmak bilgi tecrübe zevk işidir. ( sanattır).!
4= İdiia ediyorum.!(Hazır sıkıları piyasadan kaldırsalar. Günümüzdeki avcıların %90 ı av öldüremezler. çünkü sıkıdan anlamıyorlar.)! ;D ;D
Dedemden, Babamdan duyduğum tecrübelerdir ve Şahsi fikirlerimdir.  Saygılar. ;)
« Son Düzenleme: Temmuz 2010 Gönderen: Metin GÖRGÜLÜ »

Çevrimdışı Mustafa HELALPARA

• Admin
  • *
  • Yer: İZMİR
  • Yas : 48
    • AVKIF
« Son Düzenleme: Ağustos 2010 Gönderen: Mustafa HELALPARA »
http://avkif.org.tr/
AVKIF – Uluslararası Avrasya Köpek Irkları (Kinoloji) ve Sokak Köpeklerini Koruma Geliştirme Federasyonu

Çevrimdışı avyaban.com

• ÜYE
  • Yer:
 :) ;)  Rastgele

Çevrimdışı Hüsnü DİLMEN

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: ISPARTA
  • Yas : 46
kendi gözümle gördüğüm ve bu tabloyu allak bullak edecek bir şey söyleyeyim sizlere.
burdur gölü kenarında senir ve kılıç köylerinin avcılarının bıldırcın avında 34 gram 2 numara fişek kullandıklarını hem gördüm hem duydum. neden 2 numara ve neden 34 gram dediğimde aldığım cevap şu;
--- 34 gram sıcak havada fişeğin çok daha fazla dağılmasını sağlıyor 2 numara ise ava isabet ettiği zaman 1-2 saçma değiyor oda avı düşürmeye yetiyor. diyorlar. siz 7-8-9 ve hatta 10 numara kullanıyorsunuz bıldırcına 10-15 saçma isabet ediyor oda avı parçalıyor. bizim usülde az saçma değdiğinden av parçalanmıyor diyorlar.

buyrun buna ne diyeceksiniz?
Hüsnü Cenk DİLMEN  1968  ISPARTA  

http://www.avyabangrup.com/

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: İstanbul
  • Yas : 46
Yok artık ya 34gr fişeği anlarımda 2 no saçmayı anlamam. Bıldırcına 2 no saçma 1-2 tane denk gelsin parçalar.
Bu mantık mı şimdi ?
Hüsnü bey hemen oradan uzaklaşacaksın 9no etek saçması ile, 2 no etek saçmasının basıncı bir değil. :D

Çevrimdışı A.Hakan SARIYILDIZ

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: ANKARA
Çok enteresan olmuş bıldırcın avında  havada malum 32 gr. çok ağır olmazmı  :)

Selamlar 
« Son Düzenleme: Ağustos 2010 Gönderen: A.Hakan SARIYILDIZ »

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: Eşme-UŞAK
  • Yas : 45
Bilgilerin kaynağı nereden bilemiyorum ama. Gerçekten Üveyik, Bıldırcın,Çulluk ve Tavşana yukarıdaki numara ve gramajları atan var mı merak ettim...

28.02.1969 Eşme/UŞAK

Çevrimdışı Emin KOÇAK

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: Ankara
  • Yas : 61
Konu teknik olunca forumu açanda teknik mod olunca artık bize söyleyecek birşey kalmamış. ;)

Birde sanırım tuşa yanlış basılmış. Şavrettin değil Şavrolet olacaktı. ;D
Emin KOÇAK
1953 ANKARA 
Uyum fikirlerin ortak olduğu yerde geçerlidir, Uyum yoksa fikirler çatışıyor demektir.

Çevrimdışı Fevzi DURSUN

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: İZMİR/Buca
  • Yas : 43
zannedersem bu tablo otomatik tüfekler için düzenlenmiş. ayrıca, bu tabloda bıldırcın ve çulluk avlarında avcıların emniyeti açısından gramaj ve saçma numaraları bana göre fazla, saçma gramaj ve  numarası ne kadar büyüdükçe avdaki tehlikeleride bunun yanı sıra verdiği hasarlarda o kadar artıyor,

İZMİR/Buca 1971
0535 549 89 96
fevzidursun_035@hotmail.com 

Çevrimdışı Ahmet SERBEST

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: tekirdağ
Teşekkürler....

Çevrimdışı Atila USTA

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: Samsun
  • Av Yaban Global Tv Av Hunting Forum
Rasgele, hangi ava hangi fişek. sanırım düzenleyen arkadaş kendi tüfeğiyle atabileceği doluları yazmış. Tüfeğin ağırlığı, mevsim, tüfeğin nevi ( çiftemi, otomatikmi ), arazinin durumu, hatta avına göre keçe yada plasyik tapamı. Bunlar göz önünde bulundurulmalı. İnsanın kendi dolusuna gelince, doğru haklılık payı var. Mermi doldurmak sanattır. İnsana zevk verir, ama tembelleştik, hazıra konmaya alıştık.

Çevrimdışı Ahmet DURAK

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: bursa
tşkler faydalı bilgii..bende 24 gr tutturduk gidiyorum her ne cıkarsa 24 gr atıyorumm,24 gr 7 no..artıkk kısmet işi av,domuz dahi çıktıı hatır dedik av dedik ona bile sıktıgım olmuşturr...::))

Çevrimdışı Kenan ALYÜRÜK

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer:
Güzel de , ilk çıktığından beri av kanununa göre sığırcık avı yasak. Tabloda avı yasak av hayvanları da var !

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• Admin
  • *
  • Yer: Istanbul-Atasehir
  • Yas : 36
  • Av Yaban - Global Av Hunting Forum
Bundan 20 sene kadar önce Adana bölgesinde rahmetli babamla gittiğimiz avlarda, sığırcığa attığımı hatırlıyorum,  küçüktüm, yasak gibi bir durum söz konusu olsa rahmetli babam mutlaka uyarır engellerdi beni, ayrıca babamla turaç avı da yapardık. Turaç da şimdi koruma altına alınan kuşlardan ama o dönemde yapılabiliyordu. Sanıyorum sığırcıkla ilgili buğday tarlalarındaki süne böceklerini tüketen kuş olduğu için yasak gelmiştir. 

Güzel de , ilk çıktığından beri av kanununa göre sığırcık avı yasak. Tabloda avı yasak av hayvanları da var !
“Think safety first and then have a good hunt.”
- Tom Knapp -

Çevrimdışı İzmir Ticaret- RC

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: İzmir
Konu teknik olunca forumu açanda teknik mod olunca artık bize söyleyecek birşey kalmamış. ;)

(Şevrottin-Şavrettin-Şavrolet) Arkadaşlar Türkçemize bu isimlerle anılan 9,lu saçma fişeğin adı Fransızca "Chevrotine" kelimesinden kaynaklanmaktadır. Anlamı iri saçma demektir. Şevrotin okunur..
İzmir Ticaret- RC Cartridges Türkiye ve Ortadoğu Distr.

Çevrimdışı Emin KOÇAK

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: Ankara
  • Yas : 61

(Şevrottin-Şavrettin-Şavrolet) Arkadaşlar Türkçemize bu isimlerle anılan 9,lu saçma fişeğin adı Fransızca "Chevrotine" kelimesinden kaynaklanmaktadır. Anlamı iri saçma demektir. Şevrotin okunur..

Teşekkür ederim sayenizde fransızca da öğrendik! 8)
Emin KOÇAK
1953 ANKARA 
Uyum fikirlerin ortak olduğu yerde geçerlidir, Uyum yoksa fikirler çatışıyor demektir.

Çevrimdışı Hasan TOKMER

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: BORNOVA /İZMİR
  • Yas : 38
  • AVCI DOĞAYI KORUYANDIR...
           arkadaşlar bu konuda paylaşımlar sınırsız herkezin mutlaka bir inanışı tecrübesi var...
 fakat teknik konular da bu mevzuda geçerli; fişek seçimi gramaj hava şartları ve silahımızın özelliklerine göre çeşitlilik gösterebilir...ayrıca her fişekle av vurulur ama önemli olan yapılan atışın vurulan avın aranılan şartlarda olmasıdır (kan çıkarmaması,delme parçalama olmaması vs...) örneğin  full şoklu 76 bir tüfekle 11 numara 28 gr fişek bile kullansanız randımanlı olmaz.öyleyse doğru ava doğru tüfek doğru fişek olacak,bunlarıda camiada çoğu avcı bilir...
          fransızların meşhur bir sözü vardır; kalın saçma deler geçer ince saçma süpürür derler...  bende aynı fikirdeyim ; bıldırcın  çulluk üveyik  8 veya 9, keklik  7, tavşan sülün 6 ,  ördek 5 veya 6, kaz  4  ,domuz kurşun... herkeze rasgelsin
F:\AV RESİMLERİ\S3010010.JPG

Çevrimdışı metinnecdet

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: antalya-elmalı
  • Yas : 44
  • Av Yaban Global Hunting Forum
5 veya 6 numara saçma her ava uygundur domuz hariç :)

Çevrimdışı Ersoy ALTINDİŞ

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: İZMİR
yakın atarsan o bile yeter domuza :)
ERSOY ALTINDİŞ
...İZMİR....1976...    0536 47 47 543

Av Yaban Global Hunting

« : »