Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Tüm outdoor spor fırsatları için tıklayın !

Gönderen Konu: HANGİ AVDA NASIL TÜFEK NASIL FİŞEK SEÇMELİYİZ  (Okunma sayısı 54196 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ALİ AĞIR

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 81
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: HUĞLU/KONYA
 • Yas : 53
Sevgili dostlar dost sitelerin birinde karşılaştığım çoğunlukla beğendiğim ve doğru bulduğum bazı bölümlerde ise kendime göre düzeltmeler yaptığım bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum umarım yararlı olacaktır RASTGELE
  --------------------------------------------------------------------------------
BILDIRCIN AVI
Yurdumuzda sezon bıldırcın avı ile açılır. Bıldırcın sülüngillerin en küçüğüdür. Erkek ve dişi görünüş olarak birbirine çok benzerler.
Av olarak avlanması kolay vezevklidir. Usta bir köpeklede daha da zevkli bir hal alır. Eğer köpeğiniz usta değilse yetiştirmeniz açısından en uygun avdır. Çünkü Bıldırcının avlanma ve bulunabilme olasılığı yüksekdir. Av merası;Buğday anızı, pancar , soğan, gündöndü, yonca anları (sınır), kısa otluklar ve sebze türü bitkilerin bulunduğu tarlalardır. Ava yeni başlayan avcılar için ideal bir avdır yürümesi kolaydır ve uzun yürüyüşler gerektirmez. Bıldırcın genelde düz uçuşlar yaptığı için avıda kolaydır. Usta avcılar nadiren boş atış yaparlar. Yaz avı olduğuiçin kıyafet konusunda fazla teferruat gerektirmez.Bıldırcın avında en gerekli şey tozluktur. Yaz ayları olması nedeni ile çok fazla ot vediken olacaktır. Turuncu bir şapkada göz ardı edilmemelidir.
TÜFEK SEÇİMİ:
Ava yeni başlaya avcılar için 12çaplı tüfekler en uygun olanıdır. Kısa namlulu tüfekler tercih edilmelidir. Eğer şoklu bir silahımız varsa 5 ve 4 şok tercihedilmelidir. Çift kırma, Süperpoze ya da Yarıotomatik tüfeklerden biri tercih edilebilir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 10 ya da 11 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı ise avcının tercihinegöre değişkenlik gösterebilir. Yarıotomatik tüfeklerde 30 – 32 gr.Süperpoze ve çiftelerde ise 28 – 30 gr tercih edilebilir.
Usta avcılar atışlarını daha da geliştirebilmek için 24 gr  9 saçma tercih edebilirler.
Bıldırcın avı için kişisel tercihim 24 – 28 gr  10 numara saçmadır. Ejektörlü bir Süperpoze ile çok keyifli bir hal alır.
-------------------------------------------------------------------------------------
TAVŞAN AVI
Tavşan avı yurdumuzda yaygın olarak yapılmaktadır. Tavşanlar hızlı koşması ile bilinirler uzun ot ve çalılıklarda barınırlar. Avın zorluğu arazi durumuna göre değişkenlik gösterir sık çalılıklı arazide çoğu zaman atış imkanı bile bulunamaz.Hızlı koşmaları en büyük silahlarıdır. Arka ayaklarının uzun olmasından dolayı özellikle yokuşta çok daha hızlı koşarlar. Sabır gerektiren bir avdır uzun yürüyüşler gerektirebilir. Bu yüzden tavşan avındaki en önemli eşya iyi bir bot tur.
İyi bir köpek ile verimli bir av yapılabilir. Köpeğin olmayışı kesinlikle dezavantajdır. Çünkü avın nezaman ve nereden kalkacağı belli olmaz, dalgın bir anınızda ansızın yanınızdan fırlayabilir. Eğer arazi de sık çalılıklardan oluşuyorsa avınızı bir an görür ve gözden kaybedersiniz.
TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av içinuygun olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğimiz şoklu ise 3 – 1 şok tercih edilebilir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 4 – 5 – 6 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde normal havada 32 gr sert havalarda 34 – 36 gr. Süperpoze ve çiftelerde ise normal havalarda 28 gr sert havalarda ise 32 gr olaraktercih edilebilir.
Tavşan avı için kişisel tercihim normal havada 28 gr 6 numara, soğuk havalarda ise 32 gr 6 numaradır.Tüfek seçimim ise Süperpozedir.
-------------------------------------------------------------------------------------
KEKLİK AVI
Keklik avı avlar içinde en zor olanı ve en çok fişek atılanıdır. Keklik kısa kanatlarını kalkışta çok fazla çırptığı için fazla ses çıkartır. Bu ses avcıların rüyalarını süsler. Ne kadar yorgun düşerseniz düşün kekliğin kanat sesini duyduğunuzda bütün yorgunluğunuzu unutur ve peşinden gidersiniz.Kekliğin kalkmasının ardından süzülmesi onu zor bir hedef haline getirir. Keklik avında en önemli kural sesini iyi dinlemek ve konduğuyeri iyi takip etmektir. Gözünüz ve kulağınız her zaman açık olmalıdır.Keklik avı zorlu arazide uzun yürüyüşler gerektirir. Bu yüzden en önemli eşyanız ayakkabılarınız olmalıdır. Uzun süre ve engellerle dolu arazide yürümeyi göze almalısınız. Giydiğiniz ayakkabı kesinlikle daha önceden denenmiş olmalı ilk defa giydiğiniz bir ayakkabı size sıkıntı yaratabilir.
TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av içinuygun olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğimiz şoklu ise sezonun ilk aylarında keklik ürkek olmayacağından daha yakın kalkacaktır bu yüzden 4 – 2 şok tercih edilebilir. Sezonun ilerleyen zamanlarında keklik daha ürkek olacağından uzak kalkacaktır o zaman da3 – 1 şok tercih edilebilir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak  7  numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatiktüfeklerde normal havada 28 – 32 gr sert havalarda 34 – 36 gr.Süperpoze ve çiftelerde ise normal havalarda 28 gr sert havalarda ise32 – 34 gr olarak tercih edilebilir.
Keklik avı için kişisel tercihi normal havada 28 gr 7 numara, soğuk havalarda ise 28 – 32 gr 7 numaradır. Tüfek seçimi serbesttir 
-------------------------------------------------------------------------------------
ÖRDEK AVI
Ördek avı parlama ve bek avı olarak yapılmaktadır. Bunlardan en zevklisi bek avıdır. Akşam bekleri zevkli olduğu kadar bir o kadar da ürperticidir. Sessiz olmak avın püf noktasıdır iyi bir kamuflaj ve iyi dizilmiş mührelerle güzel sonuçlar almanız kaçınılmazdır. Çağrı düdüğüde en az mührelerin dizilişi kadar önemlidir. Ördek avı en çok techizat gerektiren avdır. Giysilerimizi özenle seçmeniz gerekmektedir.Ördek avında en önemli kural sıkı giyinmektir. Parlama avlarında hareket halinde olacağınız için pek fazla üşümezsiniz ama bek avında kesinlikle sıkı giyinilmelidir. Yünlü giyecekler tercih edilmelidir.Kar maskesi ve tulum çizmesi işinizi dahada kolaylaştıracaktır.
TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av için uygun olacaktır. Parlama avında 66 – 71 namlu tüfekler tercihedilebilir. Bek avında ise 71 – 76 namlu tercih edilebilir. Eğer tüfeğiniz şoklu ise namlu boyu o kadar önemli olmayacaktır. Çünkü 66 namlu bir tüfeğe full şok takarak saçmalarımızın daha toplu gitmesini sağlayabiliriz. Unutulmamalıdır ki saçmaların daha uzun mesafeye gitmesini namlu boyu ile birlikte barutun kalitesi ve miktarı belirler.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak  4 – 5 – 6  numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde 32 – 34 – 36 gr. Süperpoze ve çiftelerde ise 32 – 34 gr olarak tercih edilebilir.
Ördek avı için kişisel tercihim 32 gr 6 numaradır. Tüfek seçimim ise çivtedir
------------------------------------------------------------------------------------
SÜLÜN AVI
Sülünler asil görüntüsü ve rengarenk tüyleri ile şık bir görünüme sahiptirler. Sık ve dikenlik çalılarda barınırlar sıkışmadıkça uçmazlar, tehlike anında sürekli hareket ederler. Başarılı bir sülün avı için en önemli unsur iyi kokuya sahip bir köpekdir. Setter ve pointer ile iyi sonuçlar alınabilir. Köpeğinizin diken dolu çalıların içine girebilme ihtimaline karşı tasması kesinlikle çıkarılmalıdır.Sülünler iri bir yapıya sahip olmalarına rağmen çok hızlı uçarlar ve saçmayı taşıyabilirler. Yaralı bir sülün uzun mesafeler uçabilir. Kıyafet seçeneği mevsime göre seçilebilir. Dikenlerle dolu bir çalının içine girmiş yaralı bir sülünü elinizle çıkarmanız gerekebilir buyüzden yanınızda eldiven bulundurmanız tavsiyemdir.
TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av içinuygun olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğiniz şokluise 3 – 1 şoklar tercih edilmelidir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak  4 – 5 – 6  numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde  34 – 36 gr. Süperpoze ve çiftelerde ise 32 – 34 gr olarak tercih edilebilir.
Sülün avı için kişisel tercihim 32 gr 6 numaradır. Tüfek seçimim ise Süperpozedir.
-----------------------------------------------------------------------------------
ÇULLUK AVI
Çil büyüklüğünde kuru yaprak rengindedir. Genelde rutubetli, derin ve yumuşak topraklı, içinde çayırlar, sulak alanlar bulunan yapraklı ormanlarda yaşarlar. Çulluklar gagasını yumuşak toprağa sokarak uzun dilleriyle küçük kurtcukları, larvaları yiyerek beslenirler. Yurdumuzda kış göçmeni olarak bulunurlar. Çulluk avı için iyi bir köpek şarttır.Eğer iyi bir köpeğiniz yoksa işiniz şansa kalmış demektir ve vurulan bir çulluğu köpek olmadan bulmak oldukça zor olacaktır. Bu yüzden iyi bir köpek çulluk avının olmazsa olmazları arasındadır.
TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av için uygun olacaktır. Kısa namlulu silahlar tercih edilmelidir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğiniz şokluise 5 – 4 şoklar tercih edilmelidir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak  8 – 9 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir.
HUĞLU+AV BAYİİ+TÜFEK USTASI+05334587124
İNSANLARIN GÜVENİNİ KAYBETMEKTENSE PARA KAYBETMEYİ TERCİH EDERİM --BOSCH

Çevrimdışı Ergin ÖZDEMİR

 • Forum Yönetici
 • *
 • İleti: 3839
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: İzmir-Buca
 • Yas : 45
Ali ustam aynen yazdıklarını kullanıyorum. :)
[color=blue][b]Ergin ÖZDEMİR
1971--İZMİR-Buca D.E.Ü--İ.M.Y.O[/b][/color]

[IMG]http://i40.tinypic.com/amfl79.jpg[/img][IMG]http://i40.tinypic.com/25z5bv7.jpg[/img]

Çevrimdışı Ercan ÖZTÜRK

 • Genel Moderatör
 • *
 • İleti: 2296
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: KAYSERİ
 • Yas : 41
ali usta paylaşım için teşekkürler çok güzel bilgiler
[IMG]http://i41.tinypic.com/112eo0l.png[/img]
TÜM GÖNÜL DOSTLARINA SELAM OLSUN 1975

KÖRDEN DEĞİL
NANKÖRDEN ..
YÜZSÜZDEN DEĞİL
İKİ YÜZLÜDEN...

TİPİ BOZUKTAN DEĞİL
SÜTÜ BOZUKTAN KORKACAKSIN

Çevrimdışı Kemal TÜTÜNCÜ

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 260
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: Isparta
 • Yas : 36
Tüh bu güne kadar hep yanlış kalibreli tüfek kullanmışım, peki Ali usta 20 Cal. silah ne zaman kullanılır....
Kemal TÜTÜNCÜ
1980 - ISPARTA

Çevrimdışı Burak SEZER

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 2184
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer:
Ali usta saolasın...

Çevrimdışı ALİ AĞIR

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 81
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: HUĞLU/KONYA
 • Yas : 53
slm 20 calibre tüfeği atıcılığına güvenen ve ağırlıktan şikayetçi olanlar her avda kullanabilirler 20 calibre ile vurabilme şansı 12 ye göre daha düşüktür
HUĞLU+AV BAYİİ+TÜFEK USTASI+05334587124
İNSANLARIN GÜVENİNİ KAYBETMEKTENSE PARA KAYBETMEYİ TERCİH EDERİM --BOSCH

Çevrimdışı avyaban.com

 • ÜYE
 • İleti: 0
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer:
Ali ustanın yazdıklarına katılmam mümkün değil.  Sadece saygı duyarım. Ben 16 yıldır 28 calibre enjektörlü tek tetik Huğlu marka süperpozem ile başta bıldırcın olmak üzere her avı yaptım.  20 numara ile  avı vurmak zor sa 28 calibre ile daha da zor olması gerekir. Şu an sa 28 calibre ile  sadece bıldırcın avı 20 calibre sol atarlı özel yapım Hatsan escort magnum tüfeğim ile her avı zevkle yapmaktayım. Yani 12 çapla şu av  yapılır,  şu av yapılmaz diyemem.

Çevrimdışı AVYABAN.

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 146
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer:
12 CAL.her avın tüfeği ama avcılığına güvenen avcılığın sadece vurmak olmadığını düşünen centilmen avcılar düşük kalibre kullanabilir...

Çevrimdışı Hüsnü DİLMEN

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 1445
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: ISPARTA
 • Yas : 48
bende küçük bir tecrübemi eklemek istiyorum. ördek avının ilk açıldığı yani havaların daha pek soğumadığı dönemlerde 7,5 no 24 gram trap fişekleriyle çok iyi randıman aldım. özelliklede akşam beklerinde süper. merak eden varsa lütfen denesin görsün
Hüsnü Cenk DİLMEN  1968  ISPARTA  
[IMG]http://i49.tinypic.com/15i6rko.jpg[/img]
http://www.avyabangrup.com/

Çevrimdışı Derin Özgüven

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 222
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: izmir
 • Yas : 46
ali usta paylaşım için teşekkürler çok güzel bilgiler
[flash=400,150]http://www.swfcabin.com/swf-files/1277741230.swf[/flash][/center]

Çevrimdışı Orhan ÖZDEMİR

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 306
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: izmir
 • Yas : 23
ali ustam paylaşım için teşekkürler çok güzel bilgiler
Orhan Özdemir     Öğrenci
          İzmir/ BUCA     13.07.1993 [IMG]http://i44.tinypic.com/5xphj.jpg[/img]

Çevrimdışı Ergin ÖZDEMİR

 • Forum Yönetici
 • *
 • İleti: 3839
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: İzmir-Buca
 • Yas : 45
paylaşım için teşekkürler.
[color=blue][b]Ergin ÖZDEMİR
1971--İZMİR-Buca D.E.Ü--İ.M.Y.O[/b][/color]

[IMG]http://i40.tinypic.com/amfl79.jpg[/img][IMG]http://i40.tinypic.com/25z5bv7.jpg[/img]

Çevrimdışı Dogan TEKEL

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 780
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: balıkesir edremit
 • Yas : 30
[quote author=Orhan ÖZDEMİR link=topic=459.msg16512#msg16512 date=1279957584]
ali ustam paylaşım için teşekkürler çok güzel bilgiler
[/quote]
dogan tekel
1986 Edremit/Balıkesir
0532 784 00 19
[IMG]http://i56.tinypic.com/2mmvbdy.jpg[/img]

Çevrimdışı Mustafa HELALPARA

 • Admin
 • *
 • İleti: 3304
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: İZMİR
 • Yas : 50
avcıılara rasgele
http://avkif.org.tr/
AVKIF – Uluslararası Avrasya Köpek Irkları (Kinoloji) ve Sokak Köpeklerini Koruma Geliştirme Federasyonu

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 44
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: çanakkale/biga
hüsnü bey size aynen katılıyorum ayrıca daha sert havalardp 7 no 30  32 gr tercih ederim  5 numaradan daha iri  saçmada ördek avında kullanmam

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 263
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: İzmir
Ali usta paylaşım için teşekkürler çok güzel bilgiler.

Çevrimdışı Adem Öncü

 • AVYABAN DOSTU
 • *
 • İleti: 875
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: Tokat/Antalya
 • Yas : 37
Paylaşım için teşekkürler.
Beni Bilen Bilir Bilmiyen Kendi Bilir......!!!

AVYABAN - Alianz Canine Worldwide of Turkey

« : »