Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
Giriş Şifremi Unuttum (Yeni Şifre al)

ÜCRETSIZ ÜYE OL ( FREE REGISTER )

Tüm outdoor spor fırsatları için tıklayın !

Gönderen Konu: Yarı otomatik av tüfekleri.  (Okunma sayısı 30332 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: çanakkale
  • Yas : 39
  • Av Yaban Global Hunting Forum ( Av Yaban Tv. Avcılık Satılık Tüfek Silah Av Köpek )
Yarı otomatik av tüfekleri.
« : Şubat 2011 »
   Değerli avyaban dostları.
  Genel olarak kabul gören anlayış av tüfeğinin yanyana yada üst/alt çifte olduğudur.Ancak kabul etmeliyiz ki bir çoğumuzun iyi bir yarıotomatik sevdası vardır avda kullanmasak bile.Büyük firmalar son yıllarda yenilikçi tasarımlarıyla avcı, atıcılara yarıotomatik silahlar sunmaktalar.Bunlar içerinden özellikle beretta A400,Benelli Vinci,Browning Maxus,Winchester sx3,Browning Fusion Evolve gibi ürünler heyacanlanmamıza yol açıyor :)
   Bahsedilen markaların kalite, dizayn,ekonomiklik gibi özellikleri ve kıyaslamalarını yapsak yeni bir yarı otomatik alacak arkadaşlarımıza büyük ölçüde yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.Kafalardaki soru işaretlerinin kaldırılması açısından iyi bir paylaşım olacağı ümidiyle bu konuda birikimli arkadaşları paylaşıma davet ediyorum.Özellikle İbrahim Aysu bey in tüm avcılara ve yarıotomatik alacak arkadaşlara faydalı bilgiler vereceğine inanıyorum...
« Son Düzenleme: Şubat 2011 Gönderen: İbrahim AYSU »

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• Admin
  • *
  • Yer: Istanbul-Atasehir
  • Yas : 36
  • Av Yaban - Global Av Hunting Forum
Ynt: Yarı otomatik av tüfekleri.
« Yanıtla #1 : Şubat 2011 »
Merhaba Hakan Bey,

Bu tüfekler arasında, önerim, Winchester SX3 olur.. Hepsi bir birinden güzel ve kaliteli tüfekler, Beretta'yı bir miktar bunların dışında tutuyorum. Browning ve Winchester'in bir miktar da olsa gerisindedir Beretta.. Satış adetlerinde ve popülerlikte bir miktar önde olmasına rağmen Beretta, bu iki markanın, Browning ve Winchester'in kalite ve kullanışlılık açısından bir miktar gerisinde kalıyor istikrarlı bir şekilde.. İncelemelerimde bunu hep farkediyorum.

Benelli 89mm'lik Super Vinci'yi de duyurdu. Oldukça agresif bir tasarım olan Vinci'nin bu "Super" isimli versiyonu da adından oldukça söz ettireceğe benziyor...

Super Vinci ile ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz;
http://www.avyaban.com/forum/index.php/topic,4674.msg25385/topicseen.html#msg25385

Winchester SX3'ün mekanizması ve malzemesi oldukça başarılıdır. Bu kalitenin arkasında yatan sebebi de direkt söyleyeyim, Winchester SX3 , Japonya'da ya da Portekiz'de falan değil, Belçika'da, Fabrique Nationale'de üretiliyor, FN'in yaptığı kötü ya da vasat bir tüfek hiç görmedim. Şundan emin olun, üzerinde "FN Belcika" yazan bir tüfek görürseniz, emin olun ki o tüfek kalite olarak sizi mutlu edecek bir tüfektir.. Bu kesindir.

Winchester SX3'ün, normal uzunluktaki (28 inch, 71cm) namlularının yanında, balistik olarak kendisiyle çok uyumlu geliştirilmiş bir rifled slug namlusu (24inch, 61cm) var ki, bu namludan da bir tane edinebilirseniz, yine bu namluyla mükemmel bir uyum gösteren ve bu rifled slug namluyla tasarlanmış Winchester Supreme Elite SP3 Sabot Slug fişeği (dünyanın şu ana kadar üretilmiş en hızlı ve en uzak tesirli mesafesi bulunan slug fişeğidir, 19,5 gramlık 640m/s namlu çıkış hızı ve yaklaşık 200metre tesirli menziliyle şu an dünyada slug fişeklerin lideridir) de verimli bir şekilde kullanabilme imkanınız olur ileride.. Türkiye şartlarında, neredeyse yivli bir tüfek gibi işinizi görebilecek bir kombinasyon olur. Hem kuş avlarında hem de büyük avlarda kullanabilecek bir opsiyonunuz olur. (bununla birlikte, büyük avların ideal tüfeği kesinlikle yarı otomatik bir tüfek değildir.)  Beretta'yı saymıyorum, kalite olarak biraz daha geride olduğu için.

Browning'ler de çok kaliteli ve iyi tüfekler, özellikle Maxus da öyle ama Winchester SX3'teki bahsettiğim bu özel kombinasyon imkanı Maxus'da ya da Fusion Evolve serisinde yok, Benelli Super Vinci'de de henüz duyurulmadı, bu tüfekler daha çok ördek ve kaz avları için tasarlanmış tüfekler. Ancak dediğim gibi, SX3'de ördek-kaz-keklik-Çulluk-bıldırcın-Domuz avlarını da yapabileceğiniz uyumlu orijinal namlu-fişek opsiyonları da var.

Winchester SX3 Rifled Slug namluyla uyumlu çok özel bir fişek.. Winchester XP3 Sabot Slug...

( Ufak bir not; domuz avlarının ideal tüfeğinin yarı otomatik tüfekler olmadığını belirtmeliyim, domuz için ideal av tüfeği Bolt-Action, Break-Action ya da Lever-Action yivli Rifle tüfektir. Rifle yivli tüfeğiniz yoksa, rifled slug namlulu pompalı, oda yoksa, normal slug namlulu pompalı, o da yoksa en son opsiyon olarak yarı otomatiği tercih etmelisiniz. Ayrıca, çifteyle de, (rifle ya da rifle combined gun bir çifte değilse) domuz avına gidilmez. )

Selamlar..

Değerli avyaban dostları.
  Genel olarak kabul gören anlayış av tüfeğinin yanyana yada üst/alt çifte olduğudur.Ancak kabul etmeliyiz ki bir çoğumuzun iyi bir yarıotomatik sevdası vardır avda kullanmasak bile.Büyük firmalar son yıllarda yenilikçi tasarımlarıyla avcı, atıcılara yarıotomatik silahlar sunmaktalar.Bunlar içerinden özellikle beretta A400,Benelli Vinci,Browning Maxus,Winchester sx3,Browning Fusion Evolve gibi ürünler heyacanlanmamıza yol açıyor :)
   Bahsedilen markaların kalite, dizayn,ekonomiklik gibi özellikleri ve kıyaslamalarını yapsak yeni bir yarı otomatik alacak arkadaşlarımıza büyük ölçüde yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.Kafalardaki soru işaretlerinin kaldırılması açısından iyi bir paylaşım olacağı ümidiyle bu konuda birikimli arkadaşları paylaşıma davet ediyorum.Özellikle İbrahim Aysu bey in tüm avcılara ve yarıotomatik alacak arkadaşlara faydalı bilgiler vereceğine inanıyorum...
« Son Düzenleme: Şubat 2011 Gönderen: İbrahim AYSU »
“Think safety first and then have a good hunt.”
- Tom Knapp -

Çevrimdışı Hüsnü DİLMEN

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: ISPARTA
  • Yas : 46
« Yanıtla #2 : Şubat 2011 »
ithal otomatiklerde bence BENELLİ herzaman 1 numaradır. hani derler ya '' benekli köpek /benelli tüfek'' diye......
Hüsnü Cenk DİLMEN  1968  ISPARTA  

http://www.avyabangrup.com/

Çevrimdışı Cenk TOPRAK

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer:
  • Yas : 37
  • Av Yaban Global Tv Av Hunting Forum
« Yanıtla #3 : Şubat 2011 »
bugün bu yazıyı okuyunca sitesinden baktım da, bu xp3 ne biçim bir fişekmiş yahu... acaip bir şey... fotoğrafları, grafikleri bile, ben ölüm fişeğiyim diye bas bas bağırıyor...
ibrahim bey daha önce bir yazınızda okumuştum, bu rifled slug namlular getirilmiyormuş artık ama yeni yasayla serbest kalabilir gibi bir şeyler söylemiştiniz galiba..

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Av Yaban Global Hunting Forum ( Av Yaban Tv. Avcılık Satılık Tüfek Silah Av Köpek )
« Yanıtla #4 : Şubat 2011 »
   Hüsnü Bey gerçekten ilginç ve hoş bir yaklaşım  :)
  Benelli tüfek/benekli köpek  :) Benelli evvet çok güzel bir marka ama benekli köpek diyince benim aklıma dalmaçyalı geliyor.Ama onlarda kedi fare koştururlar diye biliyorum.
   Tabiki işin espirisi dediklerimiz. saygılarımla...

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AVYABAN DOSTU
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 2011 »
   Fiyat performans olarak İthal yarı otomatik av tüfekleri içerinde Winchester sx3 ve platform kardeşi Browning evolve plus serisi oldukça makul görünüyor.Zaten bu bahsedilen modeller dünyadaki bir çok avcı tarafından da beğenilerek kullanılıyor.Benelli Vinci ve Beretta A 400 ise ekonomik olarak bir üst segment ve fanatiklerine hitap ediyor.(Tabi çok da kaliteli ürenler).Sonuç olarak kullanıcısını üzmeyecek marka ve modellerden bahsetmiş oluyoruz.
   Yerli yarı otomatik av tüfekleri içinde ise sanırım adını son dönemde en sık duyuran Armsan grubu oldu.Özellikle yabancı tartışma forumlarında Armsan ve Hatsan ile ilgili olumlu yorumlara sık rasladım.Umuyorum ki yerli yarı otomatik yivsiz tüfek üretiminde öncü firmalarımız dünyada adını daha çok duyururlar.Düşük ücret den kaliteli marka rekabetine ayak uydururlar.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• Admin
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 2011 »
Konuyla ilgili olduğu için, Winchester SX3'ün anlatıldığı konunun linkini burada da verelim..

http://www.avyaban.com/forum/index.php/topic,4837.0.html
- Tom Knapp -

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AVYABAN DOSTU
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 2011 »
   İbrahim Bey Akus ziyaretiniz ve izlenimleriniz bir çok arkadaşımız açısından çok faydalı oldu.Benzer bir geziyi yarı otomatik tüfeklerde Türkiyede adını çokca duyurmaya başlayan Armsan için yapsanız harika olurdu.Tabi Akus a davet üzerien gitmiştiniz sanırım.Armsan için de avyaban girişimiyle olamaz mı?
Yerli firmalarımızı tanıtmak hemde avcılarımızı atıcılarımızı bilinçlendirmek adına sizce nasıl bir girişim olur?

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• Admin
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 2011 »
Tabii ki çok iyi olur aslında... Ancak söylediğiniz gibi, Akus'u ziyaretime sebep olan Akus'un özel davetiydi... Davet olmadan kapı çalmak insanları ürkütebilir :)

Selamlar..

İbrahim Bey Akus ziyaretiniz ve izlenimleriniz bir çok arkadaşımız açısından çok faydalı oldu.Benzer bir geziyi yarı otomatik tüfeklerde Türkiyede adını çokca duyurmaya başlayan Armsan için yapsanız harika olurdu.Tabi Akus a davet üzerien gitmiştiniz sanırım.Armsan için de avyaban girişimiyle olamaz mı?
Yerli firmalarımızı tanıtmak hemde avcılarımızı atıcılarımızı bilinçlendirmek adına sizce nasıl bir girişim olur?
- Tom Knapp -

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AVYABAN DOSTU
  • *
« Yanıtla #9 : Mart 2011 »
   İbrahim Bey yarı otomatik yivsiz tüfeklerde bildiğim kadarıyla speed loading(hızlı yükleme) sistemini kullanan sadece Remington ve Browning.Diğer dünyaca ünlü büyük firmalar benzer sistemler neden uygulamıyorlar?Patent konusunda oluşabilcek sıkıntılarmı etkendir, yoksa kullanışlılık konusunda mı kafa karıştıran bir şeyler var.Yada geleneksel beğeni daha mı yüksek?

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• Admin
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 2011 »
Browning'in kendi speed load sisteminin kendine ait patentli olduğunu ve bu sistemi diğer firmalar tarafından kullanılamadığını biliyorum. Ancak, Browning'in çok da umurunda olmayan tabiri caizse ufak tefek firmalar bir miktar kopyalayabiliyorlar da..

Remington'un şöyle bir avantajı var, John Moses Browning'in tasarımı Speed Loading özellikli Auto-5'in "izinli kopyalarını" Model 11 olarak üretti 1905 ile 1948 yılları arasında.. Model 11 olarak ürettiği izinli kopyaların haricinde, Avrupa'da patlak veren 2nci dünya savaşı ve öncesinde gelişen huzursuz ortamdan dolayı, FN'de Auto-5 üretimine ara verilmek zorunda kalındığında, yani 1940 ile 1946 yılları arasında Amerika'daki Remington fabrikalarında Auto-5 ismiyle de Browning tüfekleri üretildi.

Dolayısıyla speed loading sistemi kullanmaya yasal olarak izni de oldu. Başka tüfeklerde de speed load benzeri hızlı doldurma tasarımları gördüm ama patentleri alınmış mı bilmiyorum.. Savage Arms ve Pieper de , speed loading özellikli Browning kopyalarını üretti.. Hatta bu sitede de var bir tane satılık ilanı; Pieper , Auto-5 izinli kopyası.

Bakın aşağıdaki iki tüfek de Auto-5 (benim yarı otomatik tüfekler arasında ayrı bir yere koyduğum tüfek olduğunu daha önce de söylemiştim)

Alttaki, 1953 yapımı, 16 çaptır, standart doldurma sistemine sahip, üstteki 1973 yapımı 12 çap Browning'in patentli speed loading sistemine sahip..

Browning A5 - Speed loading vs standard loading

Browning'in patentine sahip olduğu, şimdi de Speed Load Plus adını verdiği sistem;

Bugüne kadar gittiğim avların neredeyse tamamını klasik (SxS) çifteyle yaptım ancak avda yarı otomatik kullanacak olsam ve fişek doldurmak konusunda daha yüksek hız istesem, speed loading yerine, Vinci'deki gibi bir sistemi tercih ederdim…  Biraz daha maliyetli ancak kesinlikle daha pratik ve çok daha hızlı.. Bir ya da iki tane yedek magazin tüpü alıyorsunuz, avda yeleğinizin cebinde dolu olarak taşıyorsunuz.. :) Tabancalardaki şarjör mantığı…

Tek bir butonla, "şarjör" değiştirir gibi , fişek magazin tüpünü değiştirerek, speed load'dan çok daha hızlı bir şekilde, tek tek doldurmakla uğraşmadan 2 saniye içinde tüfeğiniz tam dolu hale geliyor..

« Son Düzenleme: Mart 2011 Gönderen: İbrahim AYSU »
- Tom Knapp -

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AVYABAN DOSTU
  • *
« Yanıtla #11 : Mart 2011 »
   Teşekkürler İbrahim Bey.Benelli deki pratik ve hızlı dolum yöntemini Erden beyden de bir dinlemek lazım aslında.Browning speed loading yıllara meydan okuyan bir sistem.Aslında Beretta gibi büyük bir holdingin rekabetçi bir alternatifini (vinci sistemi dışında) tam geliştirememiş olması şaşırtıcı..

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• Admin
  • *
« Yanıtla #12 : Mart 2011 »
Evet şaşırtıcı... Ama ben Browning ile Beretta isimlerini kalemle kağıda yazarken dahi aynı satıra yazmam :)

Teşekkürler İbrahim Bey.Benelli deki pratik ve hızlı dolum yöntemini Erden beyden de bir dinlemek lazım aslında.Browning speed loading yıllara meydan okuyan bir sistem.Aslında Beretta gibi büyük bir holdingin rekabetçi bir alternatifini (vinci sistemi dışında) tam geliştirememiş olması şaşırtıcı..
- Tom Knapp -

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AVYABAN DOSTU
  • *
« Yanıtla #13 : Mart 2011 »
 :) :) :D Browning Browningtir.....

Çevrimdışı ibokom

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer:
« Yanıtla #14 : Temmuz 2011 »
Amacım reklam deyil ama bu tür sayfaları ziyaret eden çok kişi var kişilerin otomatik av tüfeklerine kolayca ulaşabilmesi için buyrun link veriyorum www.avsilahlari.com

Çevrimdışı Adem Öncü

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: Tokat/Antalya
  • Yas : 35
« Yanıtla #15 : Temmuz 2011 »
Paylaşım için teşekkürler.
Beni Bilen Bilir Bilmiyen Kendi Bilir......!!!

Çevrimdışı yabanavstore

• AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: konya/beyşehir/üzümlü kasabası
  • Av Yaban Global Hunting Forum
    • AV TÜFEKLERİ İMALAT VE SATIŞI
« Yanıtla #16 : Ocak 2013 »
arkadaşlar bırakın bu yabancı marka sevdasını birazda yerli firmalara hak tanımanımaya davet ediyorum.mesala kral,lazer,wizarda arms vs yerli kalitesi kendini göstermiş hesaplı tüfekler var buyurun bakın www.yabanavstore.com tüfeklere bi dünya para vermemize hiç gerek yok diye düşünüyorum.

Çevrimdışı hunterfm

• EŞEK GİBİ ÇALIŞ BEYGİR GİBİ YE!!!
  • AVYABAN DOSTU
  • *
  • Yer: istanbul balıkesir
  • Av Yaban Global Hunting Forum
« Yanıtla #17 : Şubat 2013 »
yabancı marka sevdası bırakılmaz her zaman gönlünde yatar insanın ama dediğiniz gibi yerli markalara da fırsat vermek gerekir
BİZ AV HAYVANLARINI ATALARIMIZDAN MİRAS ALMADIK ONLARI TORUNLARIMIZDAN ÖDÜNÇ ALDIK(KIZILDERİ ATASÖZÜ)

Av Yaban Global Hunting

« : »